X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

سلاطین دنیای هنر و فناوری

بررسی علل افسردگی در فضای موسیقی سنتی

مجید ناظم‌پور در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران در این باره گفت: در این برنامه که از ساعت 14 امروز (شنبه 28 آبان) در رادیو اینترنتی ایران صدا آغاز می شود ما به این مبحث می پردازیم که اساسا چرا فضای موسیقی سنتی ما که من نیز مدت ها در این عرصه فعالیت کرده ام دچار افسردگی شده و چرا بسیاری از موسیقیدانان این حوزه با سر و شکی به هم ریخته و افسرده به روی صحنه می روند؟

این نوازنده عود در ادامه افزود: ریش و موی بلند و گاه آشفته ای که بسیاری از فعالان این حوزه به آن گرایش دارند همراه با غمی است که در آثارشان نیز دیده می شود. این بغض عرفانی که از آن سخن می گویند و غمی که در این آثار وجود دارد قطعا نمی تواند تمام پتانسیل موسیقی سنتی ایرانی باشد و می بایست درباره آن به بحث و گفتگو پرداخت.
وی همچنین تصریح کرد: ما از منظر روانشناسی اجتماعی سعی داریم تا در این برنامه به بررسی چنین فضایی در موسیقی سنتی بپردازیم و در کنار آن نگاهی نیز به سابقه تاریخی و پتانسیل های دیگر موسیقی ایرانی داشته باشیم. به هر حال اینکه در این زمانه اکثر جوانان کشورمان گرایش به موسیقی پاپ دارند نشات گرفته از فقدان شادی و تحرک لازم در موسیقی سنتی است.
ناظم پور ادامه داد: اعتقاد دارم ظرفیت موسیقی سنتی ایران بسیار گسترده تر از آن است که امروز شاهد آن هستیم و علاوه بر غم، ویژگی ها و پتانسیل های دیگر نیز در آن وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.
این برنامه با اجرای وحید رستگاری به عنوان مجری کارشناس از طریق آدرس اینترنتی www.iranseda.ir به صورت تصویری برای علاقمندان پخش خواهد شد.

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)