X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

سلاطین دنیای هنر و فناوری

استقلال تهران

 

 

   باشگاه استقلال تهران 

 

 

باشگاه فوتبال استقلال تهران یک باشگاه فوتبال ایرانی است که سال ۱۳۲۴ در شهر تهران بنیانگذاری شده‌است. استقلال پیش از انقلاب ایران تاج نام داشت. باشگاه فوتبال استقلال بعد از باشگاه راه‌آهن قدیمی‌ترین تیم باشگاهی در ایران به حساب می‌آید.

این باشگاه هم‌اکنون در لیگ برتر ایران بازی می‌کند. استقلال با دو قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا (۱۹۷۰ و ۹۱-۱۹۹۰) و دو نایب قهرمانی (۹۲-۱۹۹۱ و ۹۹-۱۹۹۸) و دو مقام سومی (۱۹۷۱ و ۲۰۰۲) پرافتخارترین باشگاه فوتبال ایران در رقابت‌های آسیایی است. استقلال همچنین با هفت قهرمانی در بالاترین دسته فوتبال ایران (لیگ منطقه‌ای یک بار، جام تخت جمشید یک بار، لیگ قدس یک بار، جام آزادگان ۲ بار و لیگ برتر ۲ بار) دومین تیم پرافتخار در لیگ ایران و با ۵ قهرمانی و ۳ نایب قهرمانی، پرافتخارترین تیم در جام حذفی ایران است.

رقیب سنتی این باشگاه، پرسپولیس است. این دو باشگاه پرطرفدارترین و پرافتخارترین تیم‌های فوتبال ایران و برگزارکنندهٔ شهرآورد تهران هستند. فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال این باشگاه را پس از الهلال عربستان و یوکوهاما مارینوس ژاپن، سومین باشگاه برتر فوتبال آسیا در قرن بیستم اعلام کرده‌است. همچنین این فدراسیون، باشگاه فوتبال استقلال را با ۵۹۳ امیتاز در رتبه ۲۸۰ مین باشگاه جهان در طی ۱۰ سال گذشته قرار داد که بر این اساس بعد از باشگاه سپاهان که در رده ۲۳۷ جهان قرار دارد، تیم استقلال تهران دومین باشگاه فوتبال برتر ایرانی در طی ۱۰ سال اخیر می‌باشد. همچنین این باشگاه در مجموع امتیازات تیم‌ها در تاریخ لیگ برتر، در رتبه نخست قرار دارد.تاریخچه


دوچرخه سواران

در سال ۱۳۲۳ تعدادی از دوچرخه‌سواران باسابقه و عنوان دار قهرمانی کشور با تصمیم برای ایجاد یک مرکز گردهمایی دوستانه و سازماندهی فعالیت‌های مرتبط با دوچرخه‌سواری نام «کلوپ دوچرخه سواران» را بگزیدند.  باشگاه دوچرخه سواران در ۴ مهر ۱۳۲۳ توسط چند جوان نظامی و دانشجوی دوچرخه‌سواری در تهران تاسیس شد و در ابتدا فقط به دوچرخه‌سواری اختصاص داشت. اما بعدا رشته‌های دیگر از جمله فوتبال نیز به به فعالیت‌های باشگاه اضافه شدند و این درحالی بود که علی دانائی‌فرد باشگاه فوتبال نور را هدایت می‌کرد که بعد از شکست تیم کارگر آبادان مورد توجه دوچرخه‌سواران قرار گرفت و با مذاکرات قرار بر آن شد تا از آن پس تیم نور تحت عنوان تیم فوتبال دوچرخه سواران فعالیت کند. تیم فوتبال دوچرخه‌سواران از ابتدا با لباس آبی رنگ در مسابقات حاضر و در میان تیم‌های شاهین، سرباز و دارایی در رقابت‌های اصلی فوتبال ایران بازی می‌کرد. اولین بازی رسمی تیم دوچرخه سواران در ۱۵ اسفند ۱۳۲۸ و در برابر تیم شاهین و در حضور بیش از ۲۰ هزار تماشاگر در ورزشگاه امجدیه برگزار شد که در آن دیدار تیم دوچرخه سواران توانست با نتیجه ۱-۰ پیروز شود.


تاج

در سال ۱۳۲۸ پرویز خسروانی امتیاز باشگاه دوچرخه‌سواران را در اختیار گرفت و نام آن بعد از بحث و رای‌گیری بین اعضای هئیت مدیره به «تاج» تغییر و به ثبت رسید. مدیر باشگاه، سروان پرویز شیخوان بود. حضور افرادی نظیر اسدالله علم، نخست وزیر وقت در هئیت مدیره باعث شد تا بودجه قابل توجهی در اختیار باشگاه قرار گیرد.


استقلال

پس از انقلاب ۱۳۵۷ با مشورت برخی از بازیکنان قدیمی باشگاه (ازجمله کردنوری و جلالی) نام تاج به استقلال تغییر پیدا کرد.


نام، نماد و رنگ


باشگاه در سال ۱۳۲۴ با نام «دوچرخه‌سواران» بنیانگذاری شد. پس از ثبت باشگاه به نام پرویز خسروانی و علی عبدالهی نوروزی، نام باشگاه با تصویب هیئت مدیره در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۲۸ به «تاج» تغییر یافت. پس از وقوع انقلاب، باشگاه «استقلال» نام نهاده‌شد.

رنگ لباس استقلال از آغاز، آبی بوده است و رنگ آبی یکی از نمادهای این باشگاه به شمار می‌رود و از این رو «آبی‌پوشان» یکی از لقب‌های باشگاه است.


هواداران و هماوردان


بازی فینال استقلال و جوبیلیو ایواتا ژاپن که در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شد، با حضور ۱۲۰ هزار نفر پرتماشاچی‌ترین بازی تاریخ جام باشگاه‌های آسیا بوده است. همچنین در بازی پایانی پنجمین دوره لیگ برتر و در مقابل برق شیراز که به پیروزی ۴ بر ۱ استقلال و قهرمانی این تیم منجر شد، تعداد ۱۱۰ هزار نفر از هواداران استقلال برای دیدن قهرمانی تیم محبوبشان به ورزشگاه آمدند.


شهرآورد تهران

بازی میان استقلال و پرسپولیس، دو باشگاه پرهوادار و پرافتخار ایران، مهم‌ترین مسابقهٔ باشگاهی فوتبال در ایران است. نخستین بازی دو تیم در روز ۱۶ فروردین ۱۳۴۷، نخستین بازی رسمی پرسپولیس بود که با نتیجهٔ بدون گل پایان یافت. فردای آن روز، روزنامه کیهان ورزشی (مهمترین روزنامه ورزشی آن زمان) روی جلد خود هیچ چیز از بازی ننوشت و تیتری از فوتبال دخترها داشت. بر خلاف گذشته، امروزه این بازی همواره با حساسیت بالا و تماشاگران زیاد همراه است و برگزاری آن بازتاب‌های زیادی در ایران دارد.معمولاً این بازی را حدود ۱۰۰٬۰۰۰ نفر در ورزشگاه آزادی تهران تماشا می‌کنند. این شهرآورد گاهی به خشونت میان بازیکنان، و درگیری میان هواداران می‌انجامد و هولیگان‌ها به ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس‌ها آسیب می‌زنند.مجله ورلدساکر در شماره ژوئیه ۲۰۰۸ خود، فهرستی از ۵۰ شهرآورد دنیا منتشر کرد؛ و شهرآورد تهران را در رتبه ۱ام آسیا و ۲۲وم جهان قرار داد.

ورزشگاه و دارایی‌ها


استقلال هم‌اکنون برای بازی‌های خانگی خود ورزشگاه آزادی را اجاره می‌کند.این باشگاه پیش از ساخته شدن ورزشگاه آزادی تهران، در ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی کنونی) به میدان می‌رفت. استقلال در پی بازسازی چمن ورزشگاه آزادی، در فصل ۸۲-۸۱ بازی‌های خانگی خود را در ورزشگاه تختی برگزار کرد.

در روز ۱۶ تیر ۱۳۸۷، کلنگ کمپ اختصاصی باشگاه استقلال در پارک ارم تهران به زمین خورد. علی فتح‌الله‌زاده، مدیرعامل آن زمان استقلال اعلام کرد که ارزش این کمپ ۷۰ میلیارد تومان است.

باشگاه استقلال در تیر ۱۳۸۸، با پرداخت ۲ میلیارد تومان مالک ۱٪ از سهام بانک تات شد، این کار در آغاز با استقبال کارشناسان روبرو شد و اقدامی جهت سودآوری آینده باشگاه دانسته‌شد.در پایان سال ۱۳۸۸، استقلال به دلیل اختلاف‌های مدیریتی سهمش را با ۱۸٪ سود واگذار کرد.دست‌آوردها


کشوریآسیایی


سقوط به دسته سه

باشگاه استقلال تهران در سال ۱۳۷۱ با سرمربی‌گری بیژن ذوالفقار نسب به لیگ دسته سه سقوط کرد. این سقوط به دلیل نتایج ضعیف این تیم در مسابقاتی بود که بین تیم‌های تهرانی برگزار شد و نه به دلیل رتبهٔ تیم در لیگ آزادگان. ابومسلم خراسان دیگر تیمی بود که در آن فصل به طور مستقیم از دسته اول به دسته سوم سقوط کرد. استقلال فصل ۱۳۷۲ را در دسته سوم گذراند و در مرحلهٔ آخر با تیم‌های ابومسلم خراسان، شموشک نوشهر و تولی پرس قزوین رقابت کرد و با کسب نتایج لازم در فصل ۱۳۷۳ به طور مستقیم به دسته اول بازگشت و پس از سایپا به نایب قهرمانی رسید. استقلال در لیگ آزادگان سال ۱۳۷۱ که در دو گروه هشت تیمی برگزار می شد در گروه اول در حالی که از هر گروه دو تیم به دور نیمه نهایی صعود می کردند در جای سوم قرار گرفت و از صعود به نیمه نهایی بازماند اما بر اساس تصمیمات عجیب فدراسیون فوتبال در آن سال که با عنوان حمایت از تیم های شهرستانی مطرح شده بود پس از پایان بازی ها، استقلال در رقابت با تیم های تهرانی مشخص شده ناکام ماند تا علارغم سومی در گروه اول لیگ آزادگان از حضور در لیگ سال ۱۳۷۲ محروم شود . استقلال در سال ۱۳۷۱ از ۱۴ بازی خود ۴ برد ۸ مساوی و دو باخت کسب کرد و با ۱۶ امتیاز در گروه خود سوم شد . در آن هنگام برد به جای سه امتیاز، دو امتیاز محاسبه می شد .بازیکنان


بازیکنان کنونی


باشگاه‌های ایرانی در هر فصل می‌توانند از ۲۲ بازیکن بزرگسال، ۸ بازیکن زیر ۲۳ سال و ۴ بازیکن خارجی استفاده کنند. فهرست زیر بازیکنان کنونی استقلال را نشان می‌دهد.

شماره
نقش بازیکن
۱ پرچم ایران دروازه‌بان سید مهدی رحمتی
۲ پرچم ایران دفاع خسرو حیدری
۳ پرچم ایران هافبک مهدی امیرآبادی (کاپیتان دوم)
۴ پرچم ایران دفاع حمید عزیز زاده
۵ پرچم ایران دفاع حنیف عمران زاده
۶ پرچم ایران هافبک کیانوش رحمتی
۷ پرچم ایران مهاجم فرهاد مجیدی Captain sports.svg
۸ پرچم ایران هافبک مجتبی جباری (کاپیتان سوم)
۹ پرچم ایران مهاجم آرش برهانی
۱۰ پرچم ایران مهاجم میلاد میداودی
۱۱ پرچم ایران هافبک محسن یوسفی

شماره
نقش بازیکن
۱۳ پرچم عراق هافبک کرار جاسم
۱۴ پرچم ایران هافبک آندرانیک تیموریان
۱۵ پرچم کویت هافبک ولید علی
۱۶ پرچم ایران دفاع میثم حسینی
۲۱ پرچم ایران دروازه‌بان مهرداد محمد حسینی
۲۲ پرچم ایران دروازه‌بان هادی زرّین ساعد
۳۱ پرچم ایران هافبک جواد شیرزاد
۳۲ پرچم ایران هافبک فریدون زندی
۳۳ پرچم ایران دفاع پژمان منتظری (کاپیتان چهارم)
۴۰ پرچم ایران دفاع علی حمودی

بازیکنان زیر ۲۳ سال 

شماره
نقش بازیکن
۲۸ پرچم ایران مهاجم توحید غلامی

شماره
نقش بازیکن
۳۷ پرچم ایران مهاجم اسماعیل شریفات

بازیکنان زیر ۲۱ سال 

شماره
نقش بازیکن
۱۹ پرچم ایران مهاجم علی صباحی
۲۵ پرچم ایران مهاجم مجتبی محبوب مجاز

شماره
نقش بازیکن
۲۹ پرچم ایران مهاجم مهدی آخوندی
.

بازیکنان جام جهانیجام جهانی ۱۹۷۸ پرچم آرژانتین

جام جهانی ۱۹۹۸ پرچم فرانسه

جام جهانی ۲۰۰۶ پرچم آلمان

کاپیتان‌ها

# نام دوران بازی در
استقلال
دوران کاپیتانی شماره
پیراهن

پرچم ایران شاهین بیانیپرچم ایران امیر قلعه نویی  ۱۹۸۸-۱۹۹۷ ۱۹۹۳-۱۹۹۷ ۸

پرچم ایران جواد زرینچه ۱۹۸۶-۲۰۰۲ ۱۹۹۷-۲۰۰۲ ۲

پرچم ایران محمود فکری ۱۹۹۳-۲۰۰۷ ۲۰۰۲-۲۰۰۷ ۶

پرچم ایران علی‌رضا منصوریان ۱۹۹۵-۱۹۹۷
۲۰۰۳-۲۰۰۸
۲۰۰۷-۲۰۰۸ ۱۰

پرچم ایران فرهاد مجیدی ۱۹۹۷-۱۹۹۹
-۲۰۰۷
-۲۰۰۸ ۷مربیان


کادر کنونی

پرچم ایران منصور پورحیدری سرپرست، مدیرفنی
پرچم ایران پرویز مظلومی سرمربی
پرچم ایران آتیلا حجازی مربی
پرچم ایران بهتاش فریبا مربی
پرچم ایران حسین ترابپور مربی دروازبان‌ها
پرچم ایران محمد رضا مولایی مربی بدنساز
پرچم ایران اکبر رضایی پزشک
پرچم ایران مدد جباری مدیر تدارکات


مربیان برجسته پیشین نام دوران جام‌ها
کشوری آسیایی جمع
لیگ حذفی دیگر
جام‌ها
جام
باشگاه‌ها
پرچم یوگسلاوی زدراکو رایکوف
۱۳۴۸-۱۳۵۵
۱
۰
۰
۱
۲
پرچم ایران منصور پورحیدری
۱۳۵۸-۱۳۶۲
۱۳۷۴-۱۳۷۵
۱۳۷۹-۱۳۸۱
۲
۲
۳
۱
۸
پرچم ایران ناصر حجازی
۱۳۷۵-۱۳۷۸
۱۳۸۶
۱
۰
۰
۰
۱
پرچم ایران امیر قلعه‌نویی
۱۳۸۲-۱۳۸۵
۱۳۸۸-۱۳۸۷
۲
۲
۰
۰
۴مدیران

مدیر دوران مدیریت
پرچم ایران پرویز خسروانی
۱۳۲۴-۱۳۴۰
پرچم ایران پرویز شیخان
۱۳۴۰- ۱۳۵۷
پرچم ایران علی عبدالهی نوروزی
۱۳۵۷-۱۳۶۰
پرچم ایران کاظم اولیایی
۱۳۶۷ - ۱۳۷۵
پرچم ایران علی فتح‌الله‌زاده
از ۱۳۷۵ - اردیبهشت ۱۳۸۲
پرچم ایران حسین قریب
خرداد ۱۳۸۲ - تیر ۱۳۸۴
پرچم ایران کاظم اولیایی
تیر ۱۳۸۴ - بهمن ۱۳۸۴
پرچم ایران حسین قریب
بهمن ۱۳۸۴ - مهر ۱۳۸۵
پرچم ایران مقداد نجف‌نژاد
مهر ۱۳۸۵ - اسفند ۱۳۸۵
پرچم ایران علی فتح‌الله‌زاده
اردیبهشت ۱۳۸۶ - شهریور ۱۳۸۷
پرچم ایران امیررضا واعظی آشتیانی
شهریور ۱۳۸۷ - خرداد ۱۳۸۹
پرچم ایران علی فتح‌الله‌زاده
خرداد ۱۳۸۹ - تاکنوننظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)