سلاطین دنیای هنر و فناوری

رئال مادرید ثروتمندترین باشگاه فوتبال جهان

باشگاه فوتبال رئال مادرید اسپانیا برای سومین سال پیاپی در صدر فهرست پر درآمدترین باشگاه های فوتبال جهان قرار گرفت.شرکت حسابرسی دلویت (Deloitte) که یک موسسه در زمینه مشاوره امور مالی است در مطالعات سالانه خود درآمد رئال مادرید در 12 ماه گذشته را 479.5 میلیون یورو اعلام کرد که نسبت به سال قبل از آن 9 درصد رشد را نشان می دهد.

 36 درصد از درآمدهای رئال مادرید مربوط به فعالیت های اقتصادی مثل تبلیغات و قراردادهای حمایت مالی، 26 درصد مربوط به درآمد حاصل از برگزاری مسابقات مثل فروش بلیت و 38 درصد متعلق به فروش حق پخش تلویزیونی است.

 در این فهرست باشگاه بارسلونا رقیب سر سخت رئال مادرید با 451 میلیون یورو درآمد در رتبه دوم قرار دارد. درآمد این باشگاه نیز نسبت به سال گذشته 13 درصد رشد را نشان می دهد که در صورت قهرمانی مجدد آن در لیگ قهرمانان باشگاه های اروپا بیشتر هم خواهد شد.

 باشگاه بارسلونا به عنوان مدافع عنوان قهرمانی اسپانیا و اروپا در هر فصل حدود 30 میلیون یورو از طریق قرارداد حمایت مالی خود با بنیاد قطر به دست می آورد و پس از شکست 3 بر 1 منچستریونایتد در فینال مسابقات فصل گذشته لیگ قهرمانان در ورزشگاه ویمبلدون، 51 میلیون یورو نیز به دلیل شرکت در این مسابقات کسب کرد.

 این تیم ماه دسامبر در مسابقات جام باشگاه های جهان نیز به قهرمانی رسید که از طریق آن 3.5 میلیون یورو دریافت خواهد کرد اما این مبلغ جزء درآمدهای سال آینده مالی حساب می شود.

 ''دن جونز''‌ از شرکای تجاری ورزشی شرکت دلویت در این باره گفت: این امر فاصله بین دو باشگاه اسپانیایی را به حداقل خواهد رساند. گرچه عملکرد تیم ها به خصوص در لیگ قهرمانان اروپا است که جایگاه پردرآمدترین باشگاه ها در سال آینده را مشخص می کند. دو باشگاه به رقم 500 میلیون یورو سود سالانه نزدیک هستند و احتمالا در چند سال آینده از مرز این عدد خواهند گذشت. سود هر کدام از این باشگاه در مقایسه با پنج سال گذشته تقریبا 200 میلیون یورو افزایش یافته که دستاورد قابل توجهی است.

 اما باشگاه منچستریونایتد مدافع عنوان قهرمانی انگلیس برای دومین بار در جایگاه سوم پردرآمدترین باشگاه های جهان قرار گرفته است. این باشگاه در یک سال گذشته 367 میلیون یورو درآمد داشته که بالاترین رقم در بین چهار باشگاه انگلیسی صدر جدول است.

 بایرن مونیخ با 321.4 میلیون یورو چهارم است و باشگاه های آرسنال، چلسی، آث میلان، اینترمیلان، لیورپول و شالکه در مکان های بعدی قرار دارند.

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)